Jdi na obsah Jdi na menu

Minimuzeum

  Vznik minimuzea:

     Podmět k založení minimuzea dal bratr Myška, bývalý starosta sboru SDH Jenišovice, ale hlavně příležitost adaptace se školní budovou. Tehdy vznikal plán postupně přesunout staré hasičské věci a malou soukromou sbírku hasičských drobností, do části zadaptované školní budovy.

    Po dokončení přestavby v roce 2004, kde z části bývalé školy vznikla garáž pro zásahové vozidlo, šatna pro mužstvo a výstavní místnost se začalo rodit minimuzeum. Stavbu prováděla firma Agro Jenišovice a nemalou pomocí byli i dobrovolní hasiči.

     Staré historické vozidlo bylo převezeno do důstojnější garáže, ze stodoly od bratra Michálka byla převezena koňská stříkačka a historické věci ze skříní z bývalé hasičárny se oprášily, naleštily a vystavily. Drobnou soukromou sbírku přinesl bratr Myška.

     Také to byl on, kdo byl u založení mini muzea, a nedílnou pracovní silou byli ostatní členové sboru, a velké dík také patří tehdejšímu zastupitelstvu obce, které rozhodlo o rekonstrukci bývalé školy.

Co zde uvidíte:

     V minimuzeu je možné vidět, jak hasičské auto Škoda 125 z r. 1928 pro přepravu mužstva, tak koňskou stříkačku z roku 1898, hasičské dobové uniformy, současné uniformy nejen české, ale i z Německa a Holandska. Dále zde najdete dřevěný znak, vyřezávaný z lipového dřeva rodákem z Jenišovic panem Fulíkem, historický prapor sboru od firmy Velebný, sbírku domovenek sborů (nášivka na rukáv) žebříky, kroniky, různé drobné předměty a velké množství fotografií a plakátů s hasičskou tématikou.

     Jedny z nejcennějších exponátu jsou jak staré vozidlo Škoda 125, lipový znak, ale třeba i pletené zásahové vědro a dřevěná džberovka.

Kde minimuzeum najdete?

Ve středu obce v těsné blízkosti kostela v budově bývalé školy.

Jak si ho můžete prohlédnout?

Můžete kontaktovat buď starostu sboru nebo velitele sboru SDH Jenišovice, popřípadě OÚ Jenišovice.

Starosta SDH Jenišovice  Pavel Sochor     604 134 982, 702 555 929

Velitel SDH Jenišovice    Josef  Šmejda    607 526 760

 

Foto ve fotoalbu pod nazvem MINIMUZEUM

Mapa